Hareketli Protezler
Hareketli Protez Nedir?


Hareketli Protez terimi, genellikle hastanın eksik dişlerinin yerine yapılan protezini kendisinin takıp çıkartabilmesi anlamında kullanılmaktadır. Bu tip protezler ağızda kalmış dişler yanında dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan da destek almak zorundadır. Protez, çiğneme sırasında üzerine gelen yük sonucunda, ağızdaki yumuşak dokulara bir miktar gömülmekte, yani hareket etmektedir. "Hareketli Protez" terimini bu nedenle de kullanabiliriz. Tek diş eksikliğinden (çok nadir olarak), tüm diş eksikliğine kadar yapılabilmektedirler. Metal bir alt yapı üzerine yapılabildikleri gibi, diş eti rengindeki Polymetil Metakrilat (Akrilik) üzerinde veya metal+akrilik kombinasyonu şeklinde yapılabilirler. Eksik doğal dişler yerine ise, yine akrilik veya porselen hazır takım dişler kullanılır.


Total (Tam) Protezler


Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse uygulanır. Hereketli protezlere alışmak zaman alır. Eğer ilk kez protez kullanacaksanız dişhekiminiz size zorluklarından bahsedicektir. Unutmayınki protez kullanımında protezi kullanan kişinin motivasyonu çok önemlidir.


Parsiyel (Bölümlü) Protezler


Ağızda eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla metal gövdeli veya akrilikten yapılan, hasta tarafından istenildiğinde takıp çıkarılan protezlerdir. Dişler üzerine gelen tırnaklar veya kroşelerle (kancalarla) tutuculuk sağlanır.


Hassas Tutuculu (Çıt çıtlı) Protezler


Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanırlar. Kroşe olarak adlandırılan ve protezin tutuculuğunu sağlamak için kullanılan metal parçalar protezin içinde, görünmeyen kısımda yer alır. Bölümlü protezlere nazaran daha estetik görünümlü, tutuculuğu ve hasta tarafından kullanımı daha rahat olan protezlerdir.
Anasayfa | Hakkımızda | Diş Estetiği | Diş Tedavisi | Çocuk | Öneriler | İletişim


Doktordiş VIP Klinik 2012 ©