Tam Seramik Kuronlar
Metalsiz Porselen Kuron Köprüler :


Dişlerden herhangi birinin madde kaybına maruz kalması sonucu dişte boşluklar meydana gelir.Ve komşu diş bu boşluğa doğru bir hareket eder.Böylece ağız içi diş yapısı ve şekli bozulur.Buna bağlı olarak ağız kapanışı ve çiğneme kuvveti de bundan etkilenir.Bu boşluklar uzun süre doldurulmaz ise boşluk artar ve çevre dişler de bundan etkilenir. Bu nedenle boşluğun büyüklüğü ve sayısına göre kuron ya da köprü ile bu boşluklar doldurulur.Bu işlemlerde metal destek kulanılmaktadır.Ancak günümüzde kozmetik diş hekimliği estetik çözümlerle metal desteksiz full porselen kuron köprüler ile hiç metal kullanmadan ağız içi boşlukların giderilmesini sağlanabilmektedir.


Metal Desteksiz Full Porselen Kuron Köprülerin Özellikleri :


Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir. Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler. Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir. Alt yapısında metal olmadığı için kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar. Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Avantajları nelerdir?


Tam seramik kuronların ışığı geçiriyor olması onlara doğal diş görünümü kazandırıyor. Estetiğin önemli olduğu ön bölge dişlerde metal destekli porselenlere göre çok daha üstündür. Metal destekli porselenler yoğun ışık alan ön bölgede mat ve oldukça yapay görünür. Metal destekli porselenler dişe mekanik yolla tutunur, tam seramik porselenler mekanik ve kimyasal yolla dişe bağlandıkları için tutuculuk olarak da daha üstündürler. Metal destekli porselenler zaman zaman diş eti ile birleşim yerinde koyu renkli bir görüntüye sebep olurlar. Bazen de diş etinin morlaşmasına sebep olurlar. Tam seramik kuronlarda metal içermediği için bu tür olumsuzluklara rastlanmaz. Doku uyumluluğu metalden çok daha iyi olduğu için, diş etinde alerjik reanksiyon ve iritasyonlara sebep olmaz.


Dezavantajları nelerdir?


Her ne kadar güçlendirilmiş porselende olsa metal kadar dirençli olmadığından metal destekli porselenlere göre kırılma riski daha fazladır. Maliyeti metal destekli porselenlerden çok daha yüksektir. Hassas bir yöntemdir, doğal dişi hazırlama aşaması titizlikle yapılmalıdır.
Anasayfa | Hakkımızda | Diş Estetiği | Diş Tedavisi | Çocuk | Öneriler | İletişim


Doktordiş VIP Klinik 2012 ©