Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Hastalığı Nedir?


Diş eti hastalığı, dişinizi çevreleyen ve destekleyen kemiğe kadar ilerleyebilecek Diş eti iltihabıdır. Dişlerinizin üzerinde sürekli olarak oluşan yapışkan, renksiz bir film olan plak'a içindeki bakteriler neden olur. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde dişlerde plak birikebilir ve bakteriler sadece Diş etini ve dişleri değil, aynı zamanda Diş eti dokusunu ve dişleri destekleyen kemiği de enfekte edebilir. Bu da, dişlerin gevşemesine, düşmesine ve diş hekimi tarafından çekilmesine yol açabilir. .
Diş eti hastalığının üç aşaması vardır:


Gingivitis (Diş Eti İltihabı):


Diş eti hastalığının en erken aşamasıdır, Diş eti çizgisinde plak birimi sonucunda oluşan Diş eti iltihabıdır. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde, Diş eti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek Diş eti iltihabına neden olabilir. Fırçalama ve diş ipi kullanılması esnasında dişetleriniz kanayabilir. Diş eti hastalığının bu ilk aşamasında hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir.


Periodontitis:


Bu aşamada, dişlerinizi tutan destek kemik ve lifler geri döndürülemez biçimde hasar görmüştür. Diş eti çizgisinin altında, gıda ve plakları hapseden bir cep oluşmaya başlayabilir. Diş tedavisi uygulanması ve evde özenli bir ağız ve diş bakımı hasarın ilerlemesini genellikle önleyebilir.


İlerlemiş Periodontitis:


Diş eti hastalığının bu son aşamasında, dişleri destekleyen lifler ve kemik hasar görerek, dişlerin sallanmasına neden olabilir. Bu durum ısırma şeklinizi etkileyebilir ve yoğun tedavi ile dişler kurtarılamaz ise, dişlerin çekilmesi gerekebilir.


Diş Eti Hastalığı Oluştuğunu Nasıl Anlarım?


Diş eti hastalığı, her yaşta, fakat genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar. Erken teşhis edildiği takdirde Diş eti hastalığı önlenebilir, bu yüzden aşağıdaki semptomlardan birini fark ettiğinizde diş hekiminize gitmeniz faydanıza olacaktır:

• Kırmızı, şişkin veya hassas dişetleri

• Fırçalama sırasında veya diş ipi kullanırken kanayan dişetleri

• Diş eti çekilmesi nedeni ile daha uzun görünen dişler

• Şişmiş dişetleri

• Ağzınızı kapadığınızda diş hizasındaki değişiklikler

• Diş ve dişetleriniz arasındaki iltihap

• ürekli kötü ağız kokusu veya ağzınızda kötü tat


Neler Diş Eti Hastalığına sebep olur?


Diş eti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de Diş eti sağlığınızı etkilemektedir.

Genetik Faktörler


Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile Diş eti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede Diş eti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir Diş eti uzmanına siz de muayene olun.

Sigara


Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve Diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

İlaç Kullanımı


Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önem veriniz.

Hormonal Değişiklikler


Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. hastalığına yatkınlık artar. STRES Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında Diş eti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

Diş Isırmak veya Gıcırdatmak


Diş ve Diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

Kötü Beslenme


Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur (Bakınız, Dengeli beslenme ve diş sağlığı).

Diabet Şeker Hastalığı


Diabet hastaları periodontal () enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin kontrollerini bir uzmanına (periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.

Kötü yapılmış Kuron ve Dolgular


Diş etine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.


Diş Eti hastalığı nasıl önlenir?


Periodontal hastalığın önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için, günlük ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir. Dişhekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diştaşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diştaşının uzaklaştırılması açısından gereklidir.


Diş Eti hastalıklarının tedavisi nedir?


Diş eti hastalığının erken döneminde tedavi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem Diş etinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, Diş etinin tekrar dişe adaptasyonu veya Diş etinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir. Diş eti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir Diş eti formu oluşturmaktır. Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak dişhekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diştaşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Fakat unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi için hiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasından daha yararlı olamaz.
Anasayfa | Hakkımızda | Diş Estetiği | Diş Tedavisi | Çocuk | Öneriler | İletişim


Doktordiş VIP Klinik 2012 ©