İmplant
İmplant nedir?


Diş kaybının birçok insanın yaşadığı bir durum olduğu bilinmektedir. Diş kaybı sebepleri bir çok farklı sebebe dayanmaktadır. Bu sebeplerin başında, çürükler, dişeti hastalıkları, travma sebepli kırıklar gelmektedir. Bu gibi problemli vakaların çözümleri için geçmiş zamanlarda daha travmatik uygulamalar yapılmaktaydı. Fakat teknolojide olan hızlı gelişmeler ile ‘implant’ Diş Hekimlerine ve Hastalarına büyük bir kolaylık olmuştur. Dental implant, eksik dişlerin işlevlerini yerine getirmek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Bu diş eksikliği sadece bir dişten oluşabileceği gibi birçok dişi hatta bütün dişleri de kapsayabilir.


Diş implantlarının avantajları:


1. Diş yada köprü yapmak için dişlerin kesimine gerek yoktur.

2. Diş kaplamaları köprü ve protezlerde dişler kesildiği ve diş etleri zarar gördüğü için bu uygulamalar ortalama olarak 5-8 yıl içinde tekrarlanması gereken masraflardan kaçınılmış olur.

3. Diş, diş eti ve çene kemiğine kalıcı zararlar oluşturulmadan orijinal dişlere sahip olunmuş olunur.

4. Köprülere oranla implantlarda kök ve üst yapısı porselen olduğu için gerçek diş gibi ağızda çiğneme fonksiyonu sağlarlar.

5. İleri yaşlarda tüm dişlerini kaybetmiş hastalar takma dişlerini kullanmakta zorlanırlar. Aşırı eriyen çene kemikleri bu protezlerin kullanımını zorlaştırır. Bu durumlarda alt ve üst çenede uygun bölgelere yerleştirilen birden çok implanttan destek alan protezler hastalar tarafından daha kolay kullanılır. Sosyal toplum içinde bu hastalar protezleri hareket etmediği için konuşma, yemek yeme ve içme fonksiyonlarını daha konforlu yaparak rahat ederler. Ayrıca hareket etmeyen bu protezler hastanın psikolojisini de olumlu yönde etkilerler.


İmplant Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:


1. Diyabet, Kalp, Tansiyon, Eklem ve böbrek hastalıkları, Damar sertliği ve genel vücudu etkileyen bunun için daimi kullanılan sistemik Diş Hekimi tarafından ilaçların doğru incelenmesi bir zorunluluktur.

2. Ağız bakım alışkanlığı olmayan diş eti hastalıkları çene kemiği erimeleri, diş çürükleri bulunan kişilere öncelikle bu tedavilerin sağlanması ve sağlıklı ağız ortamı oluştuğuna inanıldıktan sonra implant yapılmasına karar verilmelidir.

3. İmplant için doğru kemik bölgesinin seçilmesi yapılacak implant bölgesindeki damarlar ve sinirlerin doğru değerlendirilmesi çok önemlidir.

4. İmplanttı desteklemeyecek ya da besleyemeyecek çene kemiği ve diş eti dokularına gerekli ise yan tedaviler uygulanmadan implant uygulamasından kaçınılmalıdır.

5. İmplanttın doğru yerleştirileceği çene kemiği bölgeleri Panaromik, MR, CT yada üç boyutlu görüntüleme teknikleri ile sıkı bir şekilde değerlendirilerek en uygun bölge seçilmeli ve bu konuda hastaya mutlaka bilgi verilerek onayı alınmalıdır.

6. Bulaşıcı hastalıklarda, kan ve idrar tahlillerindeki bazı değerler implant yapılmasını engelleyebilir.Anasayfa | Hakkımızda | Diş Estetiği | Diş Tedavisi | Çocuk | Öneriler | İletişim


Doktordiş VIP Klinik 2012 ©